História

Prvá doložená písomná zmienka, týkajúca sa chotára Lieskovca, pochádza z roku 1263 - z listiny kráľa Belu IV. Archeologické nálezy v lokalite zvanej Hrádok však dokazujú, že osídlenie katastra je omnoho staršieho dáta ( keramika z čias Bádenskej kultúry ). V 15. storočí sa Lieskovec mení na poddanskú usadlosť patriacu kráľovskému mestu Zvolen. Ťažké obdobie pre obec nastalo po vpáde Turkov do Uhorska. V roku 1577 Turci Lieskovec prepadli a značnú časť jeho obyvateľov odvliekli. Podobnému osudu bola obec vystavená aj počas protihabsburských povstaní ( 1604 – 1711 ). 18. storočie predstavuje v dejinách Lieskovca obdobie návratu k pokojnejšiemu životu - k práci v poľnohospodárstve, k chovu dobytka a oviec, drevorubačstvu a furmančeniu. Svoje výrobky vozili obyvatelia na väčšie trhy do Zvolena a vzdialenejšej Banskej Bystrice. Začiatkom 19. storočia mal Lieskovec 82 domov, 512 obyvateľov, školu a jednu krčmu.

V roku 1866 dostáva obec svoju dnešnú dominantu – zvonicu. V druhej polovici 19.storočia je novým impulzom do života obce železnica. Najväčší rozmach obce prichádza po vzniku prvej ČSR. Výstavba a elektrifikácia obce, družstevnícke hnutie, regulácia potoka a divadelné ochotníctvo znamenali pre obyvateľov veľkú zmenu. Búrlivým bolo pre obec obdobie 2.svetovej vojny. Po vypuknutí SNP v roku 1944 sa pridalo obyvateľstvo na stranu povstania. Počas frontu v Lieskovci sídlil nemecký štáb, a tak bola obec vystavená delostreleckým a mínometným útokom zo strany postupujúcej Červenej armády. Oslobodený bol 12. marca 1945. V 70-tych rokoch 20. storočia stratil Lieskovec svoju subjektivitu a bol pričlenený k Zvolenu. Po demokratických zmenách v roku 1989 bol Lieskovec na základe ľudového hlasovania opäť vyhlásený za samostatnú obec (1.12.1990), na čele ktorej stojí volený starosta a obecné zastupiteľstvo.

Obec Lieskovec sa nachádza v tesnom susedstve okresného mesta Zvolen. Najnižší bod katastra obce je v nadmorskej výške 290 m, najvyšší 396 m . Kataster o rozlohe 1389 ha sa rozprestiera vo Zvolenskej kotline a obklopuje ho Zvolenská pahorkatina. Panoráme kotliny dominuje sopečné pohorie Poľana. Oblasť oplýva prekrásnymi dolinami a hustými lesmi, bohatými na faunu a flóru. V lokalite sa nachádza množstvo pitných minerálnych prameňov ...  Lieskovec patrí do Banskobystrického samosprávneho kraja, okresu Zvolen a je súčasťou etnografického regiónu Podpoľanie. K 19. augustu 2010 mal Lieskovec 1416 obyvateľov.